Deset let žiju na jihu Španělska, miluji španělský jazyk i kulturu. 

Má vášeň k jazykům mě přilákala až na jih Španělska, kde už osmým rokem bydlím a pracuji.  Jsem s rodilými mluvčími v každodenním kontaktu a v nejrůznějších situacích se domluvím španělsky perfektně.

Do Sevilly jsem přijela s velmi základní znalostí španělštiny a s prvními problémy jsem se setkala hned při nákupech, na pojišťovně, při zařizování telefonního tarifu či jízdného.  Po zkušenosti z Německa, kam jsem se před 15 lety přestěhovala bez jediné znalosti jazyka, jsem věděla, že se časem naučím a rozmluvím se, ale nechtěla jsem čekat dlouho a začala jsem se učit sama a hledat způsoby jak se naučit mluvit rychle.

Pomohly mi různé webové stránky, blogy i aplikace, ale také učebnice pro samouky. Gramatiku jsem ovládala, slovíčka se postupně učila, ale mluvit mi pořád nešlo. Jako au-pair jsem potřebovala dětem říct, ať si udělají úkoly nebo ať se nebijou. Než jsem to ale ze sebe vysoukala, byly už dávno pryč. 

Přihlásila jsem se do jazykové školy s vidinou, že mě tam mluvit naučí. Po pár měsících jsem se zdokonalila v gramatice a rozšířila si slovní zásobu. Mluvení mi stále moc nešlo, nijak se to v hodinách dostatečně neprocvičovalo.

Přemýšlela jsem, jak bych se mohla naučit španělsky plynuje mluvit. Vyzkoušela jsem několik cvičení a metod dokud jsem nepochopila, že jediný způsob jak se rozmluvit je jedině MLUVIT. To dá rozum.

Během pobytu ve Španělsku jsem navštívila ješte několik jazykových škol a učitelů. Já sama jsem soukromě učila angličtinu a němčinu a zdokonalovala se tak ve svých lektorských dovednostech. Vytvořila jsem spoustu materiálů k výuce a procvičování. Snažila jsem se do hodin zapojit co nejvíce mluvení. Hledala jsem způsoby a metody, které jsem na svých studentech zkoušela. Některé fungovaly více, některé méně. 

Nechtěla jsem, aby mí studenti měli stejný problém s mluvením jako já, proto jsem vymyslela metodu, kterou při hodinách do dnes používám. Slovní zásobu a gramatiku využívají studenti hned v praxi při mluvení.  Funguje to skvěle!

Pokud se chcete španělsky naučit, ráda vám pomůžu.